Škola Feng Shui

Podľa Feng Shui sú farby rozdelené na upokojujúce, chladné yin farby ako sú modré a teplé, stimulujúce jang farby napríklad červené. Podobne moderná psychológia hovorí o vplyve farieb na náladu človeka, čo sa dnes vo veľkej miere využíva pri dekorovaní priestoru a pri výbere farieb pre určité miestnosti.

Feng šuej je staroveký čínsky spôsob plánovania a usporiadania priestoru, ktorý má do domu priniesť rovnováhu a blahobyt. Predpokladá sa, že umenie feng šuej sa začalo používať najmenej pred 4000 rokmi, hoci niektorí veria, že je staršie ako šesť tisíc rokov. Najstarší archeologický dôkaz siaha až do doby pred 5000 rokmi. Postupom času sa pôvodný názov „kan ju“ (čín. štúdium neba a zeme) nahradil názvom feng šuej (čín. vietor a voda).

Na začiatku sa feng šuej používalo na zariadenie hrobov a hrobiek, aby sa pre dedičov zomrelého zaistilo šťastie z generácie na generáciu. Neskôr sa nadstavbou existujúcich vzorcov a diagramov začal používať na zariadenie domov žijúcich ľudí.

Hlavným cieľom feng šuej je vytvoriť harmonický priestor, ktorý bude mať pozitívny dopad na zdravie, život a prácu ľudí v dome.

Feng šuej je spojený so starovekou čínskou filozofiou, podľa ktorej je celý vesmír preniknutý energiou čchi, ktorá sa prejavuje prostredníctvom pozitívnej jang a negatívnej jin energie, medzi ktorými treba vytvoriť rovnováhu. Jin, energia zeme, ženský princíp, je zložitý a tmavý, a jang, energia neba, mužský princíp, je svetlý a jednoduchý. Oba póly sú v prírode v dynamickej rovnováhe.

Okrem rozmiestnenia nábytku, farby sú jedným z najdôležitejších prostriedkov, ktorými odborníci na feng šuej usmerňujú čchi a prospešne menia energiu určitých oblastí v domácnosti. Ak sú vybrané správne, podnecujú prosperitu, lásku a zdravie, zatiaľ čo v prípade, že sú použité zlým spôsobom, môžu mať opačný účinok. Farby stien môžu v okamihu osviežiť priestor. No hlavným problémom je, akú farbu zvoliť a ako ich kombinovať. Ak si nie ste istí, čo by ladilo s nábytkom, alebo sa neviete rozhodnúť medzi niekoľkými rôznymi odtieňmi, prečítajte si rady starodávneho umenia feng šuej.

Feng šuej je založené na piatich prvkoch - oheň, kov, zem, drevo, voda. Každý prvok má svoje farby, ktoré majú rôzne účinky na ľudí.

Prvky a farby

Drevo = zelená, modrá

Drevo predstavuje mladistvú energiu, zdravie a vitalitu. Veci, ktoré vyvolávajú a vnášajú do domu tieto vlastnosti, sú hnedá a zelená. Zelená je farba znovuzrodenia, regenerácie a sviežej energie. Podľa feng šuej pomáha telu udržať rovnováhu tým, že prináša pozitívne vibrácie z prírody. Aby ste zelenou získali maximálny účinok, použite niekoľko jej odtieňov naraz. Hnedá farba sa vďaka svojej vyživovacej feng šuej energii v posledných rokoch stáva stále viac obľúbenou medzi ľuďmi, ktorí zariaďujú svoj domov. Mala by byť kladená na východ, aby priniesla zdravie, a na juhovýchod, aby prilákala peniaze. Keď sa použije na severnej strane, bude priťahovať slávu.

Oheň = červená, oranžová

Oheň predstavuje vášeň, energiu a iniciatívu, a jeho farby sú červená, oranžová a ružová. Správne miesta pre tieto farby sú sever, severovýchod a juhozápad bytu alebo domu. Červená najlepšie odráža charakteristiky ohňa ako prvku feng šuej. Sýta červená sa považuje za farbu, ktorá do domu prináša energiu radosti a vzrušenia a rozpaľuje sexuálnu túžbu. Preto môže byť ideálnou voľbou pre spálňu. Ak sa vám však červená zdá veľmi silná, ako alternatíva môže poslúžiť i oranžová. Táto farba sa považuje za sociálnu farbu, pretože prináša energiu pre zaujímavé rozhovory, povzbudzuje optimizmus a otvorenosť. Odborníci na feng šuej radia striedme používanie fialovej. Sú presvedčení, že lepším riešením je vniesť fialovú do domu pomocou rôznych predmetov ako premaľovaním stien. Ružová je univerzálna farba lásky, preto je skvelou voľbou, ak chcete zjemniť energiu v miestnosti. Má sa za to, že má upokojujúci účinok na správanie a môže sa použiť v každej izbe.

Zem = žltá

Zem symbolizuje stabilitu, usilovnosť a silu, do priestoru ich vnášajú béžová, svetložltá a piesková. Farby zeme by sa mali nachádzať v centrálnej časti bytu, rovnako ako na severovýchode a juhozápade. Žltá farba vždy rozjasňuje priestor, či už ide o dom, alebo kanceláriu. Všetky odtiene žltej môžu dokonale vniesť energiu pohodlia do časti kuchyne alebo detskej izby.

Kov = biela, šedá, béžová, strieborná

Kov ako sila je spojený s riadením a presnosťou, vo svete farieb ho zastupujú biela a šedá. Biela je symbolom čistoty a nevinnosti. Obsahuje všetky ostatné farby, preto je žiaduca vo všetkých variantoch, za predpokladu, že sa s ňou nepreháňa. Ak chcete privolať kreativitu, použite šedú farbu a to na západe, a ak chcete privolať ľudí, ktorí vám pomôžu, dajte ju na severozápad. Ak túžite po kariérnom postupe, použite šedú v západnej časti domu alebo kancelárie.

Voda = tmavomodrá, čierna

Voda je zdrojom múdrosti, inteligencie, pokoja a sviežosti, jej farby sú modrá a čierna. Modrá použitá na stenách alebo predmetoch na severe prináša kariérny postup, na východe zdravie a na juhovýchode peniaze. Čierna pre svoje vlastnosti prináša hĺbku, silu a definíciu do akéhokoľvek priestoru. Nemala by sa však nachádzať v detskej izbe alebo na strope spálne.

Vplyv farieb

Podľa feng šuej sa farby delia na upokojujúce, chladné jin farby, ako je modrá, a teplé, stimulujúce jang farby, ako je červená. Aj moderná psychológia podobným spôsobom hovorí o vplyve farieb na náladu človeka, čo sa dnes vo veľkom využíva v interiérovom dizajne a pri výbere farieb do určitých miestností.

Základná jin farba je modrá, ktorá vytvára pocit pokoja, a základná jang farba je červená, ktorá pôsobí na ľudskú psychiku vzrušujúco a povzbudzujúco. Okrem modrej, jedna z hlavných farieb jin je fialová a na zozname jang farieb sa nachádza aj oranžová. Medzi nimi sú neutrálne, ako je žltá a zelená, ktorých vplyv na emócie závisí od toho, s akými farbami sa miešajú. Ak ich zmiešame so studenou modrou, dostaneme tiež tlmenejšie, chladnejšie odtiene tyrkysovej alebo ľadovo žltej. Ak ich zmiešame s červenou, dostaneme teplejšie tóny broskyne alebo trávy.

Zelená

Pôsobí uvoľňujúco na oči, stimuluje tvorivosť, podporuje rast a regeneráciu, predstavuje nové začiatky, ako aj vyliečenie a sviežosť, predstavuje nádej - vhodná pre pracovňu

Červená

Povzbudzuje chuť do jedla, podporuje metabolizmus, pôsobí ako stimulátor, dodáva energiu, ale môže spôsobiť aj nervozitu - obmedziť ju na detaily v obývacej izbe alebo kuchyni

Žltá

Podporuje komunikáciu, navodzuje vzťahy s okolím, symbolizuje silu, podporuje zdravie, trpezlivosť a múdrosť - vhodná pre zariadenie obývacej izby

Ružová a fialová

Upokojujú, uvoľňujú a symbolizujú bezpodmienečnú lásku, romantiku a partnerstvo - vhodné pre spálňu alebo meditačné miestnosti. Fialová povzbudzuje duchovnosť, dobrodružstvo a blahobyt

Hnedá

Symbolizuje stálosť, teplo a pokoj, ponúka stabilitu a bezpečnosť

Biela

Symbolizuje čistotu a jednoduchosť, podporuje jasnosť, presnosť a komunikáciu

Modrá

Upokojuje a stimuluje myslenie a učenie -svetlejšie odtiene modrej sú vhodné pre zariadenie spálne

Čierna

Používa sa opatrne a v malých množstvách. Hĺbavá farba, ktorá stimuluje rozjímanie a tajomstvo. Týmto zároveň aj uzatvára - neodporúča sa v dome, prípadne v malých detailoch

Šedá

Rafinovaná farba symbolizujúca šľachetnosť, povzbudzuje pomáhanie a predstavuje harmonickú kombináciu čiernej a bielej

Oranžová

Veselá farba, ktorá stimuluje šťastie

Modro-zelená

Znamená mladosť, nové začiatky a vzbudzuje dôveru

Tmavomodrá

Podnecuje múdrosť a sebapozorovanie

Výber farby stien v miestnostiach

Kuchyňa

Jedáleň a kuchyňa majú byť v teplých alebo svetlejších odtieňoch, napr. lososovej alebo broskyňovej farby. Budú mierne podporovať chuť k jedlu. S prvkom kovu sa spájajú biela, béžová a strieborná. To všetko sú farby, ktoré sú vhodné pre kuchyňu, pretože vyvolávajú pocit čistoty, ktorá je potrebná pri príprave jedla. Okrem toho, kov ako prvok je kompatibilný s ohnivým prvkom, ktorý je dominantou kuchyne. Odporúča sa, aby podlaha bola zemitých farieb a steny teplých pastelových tónov vanilky a broskyne.

Obývacia izba

Žltá farba prvku zeme podporuje komunikáciu a otvorenosť voči iným ľuďom, preto sú rôzne teplé varianty žltej vhodné pre zariadenie obývacej izby.

Červená je farba prvku ohňa. Podporuje chuť do jedla a metabolizmus, ale na druhej strane môže u ľudí vyvolať aj agresiu. Ak máte radi túto farbu, radšej zvoľte svetlejšie odtiene červenej alebo ju obmedzte na detaily v obývacej izbe a kuchyni, ktoré vnesú vitalitu a teplo, ale nebudú pôsobiť príliš agresívne.

Spálňa

S prvkom vody sa viaže tmavomodrá a čierna. Modrá upokojuje, ale tiež nabáda k zamysleniu nad životom a svetom. Svetlejšie odtiene modrej sú vhodné pre spálňu. Pre spálňu môžete vybrať rovnako upokojujúce, ale ľahšie levanduľové a olivové odtiene.

Červenej, najmä krikľavej, sýtej, sa treba v spálni vyhnúť, pretože môže mať rušivý vplyv na spánok, ale samostatné detaily ako červené vankúšiky môžu v pravej chvíli vzbudiť vášeň.

Fialová pôsobí veľmi upokojujúco na ľudskú psychiku, preto sa často používa v miestnostiach na meditáciu, vhodná je aj pre spálňu.

Kúpeľňa

Biela očisťuje priestor, ale aby nepôsobila príliš sterilne a nudne, pridajte trochu teplejších odtieňov.

Pracovný kút

Zelená, ktorá sa viaže s prvkom dreva, má relaxačný účinok na oči, preto je táto farba vhodná pre pracovňu alebo pracovný kút v dome, kde zvyčajne čítame a držíme knihy.

Ak namaľujete steny v prírodných zemitých tónoch, neutrálne pozadie najlepšie zvýrazní všetky farby a detaily.

Neutrálne béžové tóny vynikajúco ladia s organickými materiálmi, ako sú drevo, kameň a trstina. Odrážajú svetlo, preto priestor pôsobí väčším dojmom.

Čierna pohlcuje všetky farby a podľa feng šuej predstavuje absolútny jin. Čierna preto predstavuje tmu, môže vzbudzovať negatívne emócie strachu, depresie a agresie, preto sa neodporúča v dome, s výnimkou drobných detailov.

Ako zariadiť miestnosti v súlade so zásadami feng šuej

Pred aplikáciou feng šuej vyčistite priestor od nepotrebných vecí. Riadne udržiavanie priestoru vzbudzuje usporiadanosť a pokoj. Zabezpečte prívod čerstvého vzduchu, miestnosti udržiavajte prevetrané a s najväčším množstvom svetla, pretože svetlo priťahuje pozitívnu energiu. Rovnováha a harmónia sú základné pravidlá feng šuej. Najväčšími nepriateľmi feng šuej sú chaos a nevyváženosť. Nesprávne zariadený a neusporiadaný dom oslabuje celkovú auru interiéru a blokuje vstup pozitívnej energie. Najznámejšie blokátory dobrého feng šuej sú preplnené vstupné haly, takže je zrejme najlepšie začať od tejto časti vášho domova. Po vstupnom priestore môžete pokračovať v ktorejkoľvek miestnosti v strede vášho domova a umožniť jeho častiam znovu dýchať.

Pokazené technické veci alebo iné predmety v našich domovoch sú skutočnou prekážkou vitality. Zbavte sa obitého riadu, vyhorených žiaroviek a všetkých kusov oblečenia s dierami od molí. Opravte hodiny, ktoré zastali, uvoľnite upchaté odtoky, dotiahnite skrutky rozkývaných stoličiek a uvoľnené skrutky v skriniach. Inými slovami, opravte a vymeňte v dome všetko, čo sa dá.

Okná sú oči domu, zatiaľ čo vchodové dvere sú ústa. Ak chcete dosiahnuť jasný a čistý vzhľad vašej domácnosti, ale aj seba, udržiavajte okná a dvere čisté a ubezpečte sa, že sú riadne otvorené, zatvorené a uzamknuté.

Pre rozmiestnenie izieb a vecí v nich sa používa diagram bagua s ôsmimi časťami.

Vchod do domu

Čchi sa dostáva do domu cez vchodové dvere. Preto sú dvere východiskovým bodom, ak chcete upraviť domov podľa pravidiel feng šuej a je nutné venovať im osobitnú pozornosť. Dvere na žiadnej strane nemajú mať prekážky a je žiaduce, aby boli veľké, v dobrom stave, čisté, ľahko otvárateľné, závesy nemajú škrípať. Predpokladá sa, že ak čchi nerušene vstupuje do domu, prinesie úspech pri hľadaní práce. Rozmiestnenie nábytku určuje, ako sa energia pohybuje po miestnosti. Keď sa čchi dostane do bytu, mala by sa nerušene pohybovať.

Obývacia izba

Centrálna časť ľavej časti bytu či domu symbolizuje spoločnosť a spoločenstvo, takže ak je to možné, obývacia izba by mala byť na tomto mieste. Obývacia izba by mala mať dostatok svetla, mala by byť veľká, pravidelného tvaru a udržiavaná v poriadku. Nábytok by mal byť svetlých farieb a ľahký, ale aj pohodlný, aby neprekážal prietoku čchi. Vzhľadom k tomu, že táto miestnosť je určená predovšetkým na oddych a prijímanie hostí, obývacia izba predstavuje členov domácnosti v tom najlepšom svetle. Ak chcete niečo zdôrazniť, najvzdialenejšia stena miestnosti je ideálna poloha. Nápadité detaily, diplomy alebo atraktívna farba steny sú vynikajúcim spôsobom, ako získať pozornosť. Knižnica by nemala byť nikdy preplnená, pretože inak vyvoláva dojem nedostatku hladu po duchovnom rozvoji.

Kuchyňa a jedáleň

Kuchyňa by mala byť umiestnená v juhovýchodnom rohu domu, zatiaľ čo jej tvar by mal byť čo najjednoduchší a strop ani príliš vysoký, ani príliš nízky. Sporák je tradične symbolom rodinného bohatstva a preto je vzhľad kuchyne pre feng šuej veľmi dôležitý. Kuchyňa by mala byť dobre osvetlená, čistá a funkčná. Sporák a mikrovlnná rúra sú umiestnené tak, aby boli dobre viditeľné.

Rastliny symbolizujú spoločenský život a nových priateľov a drevo predstavuje rast a stabilitu a môže pomôcť s peniazmi. Kariére môže pomôcť vodopád, fontána alebo akvárium. Jedáleň je veľmi dôležitá pre členov domácnosti, pretože tu spoločne jedia. Ak je usporiadaná podľa feng šuej, môže pomôcť pri zlepšovaní vzťahov a spoločenstva. Najlepšie je, ak sa nachádza v strede domu, v blízkosti kuchyne, čo najďalej od vchodových dverí. Je zaujímavé, že zrkadla sú v jedálni vítané, pretože budia dojem priestrannosti a zdvojnásobenia jedla a tým aj blahobytu.

Spálňa

Spálni treba venovať pozornosť, pretože chceme zlepšovať milostný vzťah. Spálňa by mala byť najďalej od hlavného vchodu. Postavenie postele je najdôležitejšie, je potrebné vidieť na dvere, ale nesmie byť priamo oproti nim. Neexistuje univerzálny recept pre umiestnenie predmetov, osoba musí usporiadať priestor podľa svojich predstáv. Ak chce niekto pozvať do svojho života spojenie s inými ľuďmi, posteľ odtiahne od stien, a ak niekomu chýba opora v živote, je potrebné posteľ umiestniť k stene. Záhlavie postele musí byť umiestnené na určitú stranu a musí byť opreté o pevnú a peknú stenu. Naproti záhlaviu by malo byť niečo krásne a pohodlné, ako je napríklad okno, milá fotografia alebo obrázok, ktorý vzbudzuje pozitívne emócie. Zrkadlá sa v spálni neodporúčajú. Elektrická zásuvka pri hlave prináša zlé sny.

Preklad obrázku:

Význam farieb podľa feng šuej

„Tieto informácie berte ako odporúčanie, nezabúdajte sa vždy pozerať do svojej mysle, tela, na svoje duchovné potreby a ciele, ako aj na svoje vlastné intuitívne reakcie na každú farbu.“ Laura Benko, holistická odborníčka na feng šuej a autorka knihy The Holistic Home: Feng Shui Your Mind, Body, Spirit, Space

POŽÁR

červená fialová

moc - bohatství - hojnost

POŽÁR

moc - bohatství - hojnost

POŽÁR

červená oranžová

sláva - budoucnost - pověst

POŽÁR

sláva - budoucnost - pověst

POŽÁR

červená růžová

láska - manželství - láska

POŽÁR

láska - manželství - láska

TREE

zelená

rodina - zdraví - komunita

TREE

rodina - zdraví - komunita

GROUND

žlutá hnědá

spokojenost - rovnováha

GROUND

spokojenost - rovnováha

METAL

šedá kovová bílá

tvořivost - děti - právo

METAL

tvořivost - děti - právo

METAL

šedá kovová bílá

soucit - pomoc - cestování

METAL

soucit - pomoc - cestování

VODA

modrá černá

kariéra - práce - sebevědomí

VODA

kariéra - práce - sebevědomí

VODA

modrá černá

znalost - moudrost - harmonie

VODA

znalost - moudrost - harmonie